Sonda

Czy solary są skuteczne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Ogrzewanie

    Ogrzewanie naszych pomieszczeń czy ogrzewanie wody użytkowej to w dzisiejszych czasach bardzo ważna kwestia, bo od takich spraw zależy przede wszystkim komfort naszego mieszkania w danym obiekcie. Wszystko musi być odpowiednio przemyślane, bo jak wiadomo mamy obecnie bardzo dużo różnego rodzaju rozwiązań jak pompy ciepła, centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie nawiewowe czy też kolektory słoneczne. Oczywiście istnieje jeszcze więcej różnego rodzaju opcji czy łączenie odpowiednich rozwiązań, ale wymieniliśmy tu takie, które stosuje się najczęściej. Wiele osób decyduje się na droższe rozwiązania, które jednocześnie są również korzystne dla naszego środowiska, jak przykładowo pompy ciepła czy też kolektory słoneczne. Takie sposoby na energię cieplną są przede wszystkim częściej używane u naszych zagranicznych sąsiadów, którzy uzyskują jeszcze odpowiednie dopłaty na tego rodzaju inwestycje lub . U nas również sytuacja zaczyna wyglądać coraz to lepiej i stosuje się coraz więcej różnego rodzaju dotacji, ale sytuacja nie jest jeszcze wystarczająco dobra. Wiadomo, że często takie droższe rozwiązania, zapewniają nam znacznie większą wygodę korzystania z samych instalacji. W takim wypadku musimy poczekać kilka lat na zwrócenie się kosztów, jednak po tym czasie tak czy inaczej zaczynamy oszczędzać, więc jest to dla nas bardzo dobre rozwiązanie. Musimy również zwrócić uwagę na to, że przy takich instalacjach grzewczych spotykamy coraz to więcej różnego rodzaju elektroniki, która pomaga nam w lepszym stopniu dostosowywać temperaturę w naszych pomieszczeniach, czy sterować wszystkim nawet w czasie naszej nieobecności w domu czy w mieszkaniu. Jednak dla wielu z nas są to cały czas jedynie marzenia i nie korzystamy z tego rodzaju rozwiązań, z racji tego, że są po prostu zbyt drogie dla nas i nie możemy sobie na nie pozwolić. Tak czy inaczej notuje się przynajmniej wzrost orientacji odnośnie ochrony środowiska, co daje już bardzo dobre rokowania na przyszłość i przepowiada znaczące zmiany.

Wysokie rachunki za ogrzewanie

Ogólnie jest tak, że mieszkając w bloku wcale nie musimy płacić mniej za nasze ogrzewanie niż w przypadku mieszania w domu. Bardzo często spotykamy się z ogromnymi dopłatami, szczególnie jeśli mamy podzielniki ciepła i nie chodzi tu o dopłatę tego co my sami zużyliśmy, ale również to co zużyli nasi sąsiedzi. Wiadomo, że posiadając tego rodzaju podzielniki na naszych kaloryferach trochę bardziej troszczymy się o to ile ciepła zużywamy niż w przypadku kiedy na grzejnikach nie ma takich urządzeń. Wiele zależy również od tego jaka temperatura panuje za naszymi oknami. Wiadomo, że jeśli zima jest bardziej sroga to na ogrzewanie musimy wydać znacznie więcej niż w takim przypadku jeśli na zewnątrz byłoby mniej więcej zero stopni Celsjusza. Co możemy zrobić żeby zmniejszyć nasze rachunki za prąd? Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby ciepło nie mogło z niego uciekać. Co mamy robić? Liczy się tu przede wszystkim szczelność naszych okien.

Jeśli będą odpowiednio szczelne, to wiadomo, że zimne powietrze będzie w mniejszym stopniu przenikać do naszego mieszkania, przez co rachunki też będą mniejsze. Zamontowanie odpowiednich okien to bardzo dobra inwestycja, na której raczej nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ nie będzie miało to jednak większego sensu. Oczywiście dobre okna mogą być drogie, ale trzeba patrzeć na to bardziej długofalowo a wówczas koszt instalowania takich okien na pewno nie będzie taki wysoki jak się nam wydaje. Po za tym przy wietrzeniu naszego mieszkania należy zakręcać nasze grzejniki, bo jeśli tego nie zrobimy to zimne powietrze wywoła w nich jeszcze większe grzanie, co przełoży się na większe zużycie ciepła. Do tego, żeby zmniejszyć nasze rachunki za prąd, warto jest również w odpowiedni sposób wyeksponować nasze grzejniki. Przede wszystkim nie należy ich w żaden sposób zasłaniać czy to naszymi meblami, firankami czy nie wieszać na nich ubrań, bo wówczas ciepło nie będzie się przedostawało do naszego mieszkania. Jak widać sposoby na zmniejszanie rachunków za energię cieplną są bardzo dostępne i każdy z nas może z nich korzystać.

Dodaj komentarz