Sonda

Czy solary są skuteczne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Ogrzewanie

    Ogrzewanie naszych pomieszczeń czy ogrzewanie wody użytkowej to w dzisiejszych czasach bardzo ważna kwestia, bo od takich spraw zależy przede wszystkim komfort naszego mieszkania w danym obiekcie. Wszystko musi być odpowiednio przemyślane, bo jak wiadomo mamy obecnie bardzo dużo różnego rodzaju rozwiązań jak pompy ciepła, centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie nawiewowe czy też kolektory słoneczne. Oczywiście istnieje jeszcze więcej różnego rodzaju opcji czy łączenie odpowiednich rozwiązań, ale wymieniliśmy tu takie, które stosuje się najczęściej. Wiele osób decyduje się na droższe rozwiązania, które jednocześnie są również korzystne dla naszego środowiska, jak przykładowo pompy ciepła czy też kolektory słoneczne. Takie sposoby na energię cieplną są przede wszystkim częściej używane u naszych zagranicznych sąsiadów, którzy uzyskują jeszcze odpowiednie dopłaty na tego rodzaju inwestycje lub . U nas również sytuacja zaczyna wyglądać coraz to lepiej i stosuje się coraz więcej różnego rodzaju dotacji, ale sytuacja nie jest jeszcze wystarczająco dobra. Wiadomo, że często takie droższe rozwiązania, zapewniają nam znacznie większą wygodę korzystania z samych instalacji. W takim wypadku musimy poczekać kilka lat na zwrócenie się kosztów, jednak po tym czasie tak czy inaczej zaczynamy oszczędzać, więc jest to dla nas bardzo dobre rozwiązanie. Musimy również zwrócić uwagę na to, że przy takich instalacjach grzewczych spotykamy coraz to więcej różnego rodzaju elektroniki, która pomaga nam w lepszym stopniu dostosowywać temperaturę w naszych pomieszczeniach, czy sterować wszystkim nawet w czasie naszej nieobecności w domu czy w mieszkaniu. Jednak dla wielu z nas są to cały czas jedynie marzenia i nie korzystamy z tego rodzaju rozwiązań, z racji tego, że są po prostu zbyt drogie dla nas i nie możemy sobie na nie pozwolić. Tak czy inaczej notuje się przynajmniej wzrost orientacji odnośnie ochrony środowiska, co daje już bardzo dobre rokowania na przyszłość i przepowiada znaczące zmiany.

Darmowe ogrzewanie

Mówi się, iż jeśli zastosuje się kolektory słoneczne, zainwestuje w nie, wówczas za jakiś czas owa inwestycja się nam wróci, a wówczas można mieć za darmo ogrzewanie domu i wody. Jednakże często może być w błędzie ten, kto tak sądzi, ponieważ kolektory słoneczne działają na promienie słoneczne, pobierają odpowiednią ich ilość i przetwarzają następnie na energie cieplną. Lecz jeśli występują miesiące i tygodnie, które czasami nie mają zbyt dużo słońca, wówczas więc należy dogrzewać dom i wodę innymi metodami i techniką grzewczą. Jedną z nich może być ogrzewanie gazowe, bardzo popularne i chętnie stosowane przez użytkowników niemalże na całym świecie.

Największą zaletą jest to, iż nie trzeba brudzić rąk, nie trzeba myśleć o zakupie węgla i opały, wystarczy tylko przekręcić małą gałkę, aby po chwili cieszyć się ciepłem w domu i gorącą wodą. Jednakże są też przeciwnicy takiego systemu grzewczego, którzy twierdzą, iż trzeba więcej płacić i jest to po prostu nieopłacalne na dłuższą metę, przy wielkich i srogich zimach. Wiele osób przeszło z takiego ogrzewania gazowego na ogrzewanie centralne węglem. I nie trzeba tu ani w tym celu zmieniać pieca, ani też kaloryferów, wystarczy tylko podpiąć gdzie trzeba odpowiednie kable, przejść na inną opcję ogrzewania. Kolektory słoneczne są bardzo korzystne i doceniane w sezonie letnim, ponieważ szacunkowo mówi się, iż można nawet uzyskać do dziewięćdziesięciu procent ciepłej wody, wówczas takie rozwiązanie może być w pewnym sensie darmowe i szczególnie opłacalne. Z kolei półrocze zimowe emituje tylko dwadzieścia trzy procent energii słonecznej, co może nieco ograniczyć ciepłą wodę, a już tym bardziej ogrzewanie. Jednakże czasami są takie zimowe miesiące, które są bardzo mroźne, jednakże słońca jest wówczas sporo. W tych oto dniach można zatem zrobić sobie przerwę w konwencjonalnym paleniu i odpocząć, a za nas zrobi to kolektor słoneczny. Zatem można wówczas z całą pewnością stwierdzić, iż takie ogrzewanie w pewnym stopniu jest darmowe, ponieważ uzyskiwane naturalną metodą. Jeśli brak słońca, wówczas piece można tak połączyć i kaloryfery żeby mogły dawać ciepło w różnorodny sposób.

Dodaj komentarz