Sonda

Czy solary są skuteczne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Ogrzewanie

    Ogrzewanie naszych pomieszczeń czy ogrzewanie wody użytkowej to w dzisiejszych czasach bardzo ważna kwestia, bo od takich spraw zależy przede wszystkim komfort naszego mieszkania w danym obiekcie. Wszystko musi być odpowiednio przemyślane, bo jak wiadomo mamy obecnie bardzo dużo różnego rodzaju rozwiązań jak pompy ciepła, centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie nawiewowe czy też kolektory słoneczne. Oczywiście istnieje jeszcze więcej różnego rodzaju opcji czy łączenie odpowiednich rozwiązań, ale wymieniliśmy tu takie, które stosuje się najczęściej. Wiele osób decyduje się na droższe rozwiązania, które jednocześnie są również korzystne dla naszego środowiska, jak przykładowo pompy ciepła czy też kolektory słoneczne. Takie sposoby na energię cieplną są przede wszystkim częściej używane u naszych zagranicznych sąsiadów, którzy uzyskują jeszcze odpowiednie dopłaty na tego rodzaju inwestycje lub . U nas również sytuacja zaczyna wyglądać coraz to lepiej i stosuje się coraz więcej różnego rodzaju dotacji, ale sytuacja nie jest jeszcze wystarczająco dobra. Wiadomo, że często takie droższe rozwiązania, zapewniają nam znacznie większą wygodę korzystania z samych instalacji. W takim wypadku musimy poczekać kilka lat na zwrócenie się kosztów, jednak po tym czasie tak czy inaczej zaczynamy oszczędzać, więc jest to dla nas bardzo dobre rozwiązanie. Musimy również zwrócić uwagę na to, że przy takich instalacjach grzewczych spotykamy coraz to więcej różnego rodzaju elektroniki, która pomaga nam w lepszym stopniu dostosowywać temperaturę w naszych pomieszczeniach, czy sterować wszystkim nawet w czasie naszej nieobecności w domu czy w mieszkaniu. Jednak dla wielu z nas są to cały czas jedynie marzenia i nie korzystamy z tego rodzaju rozwiązań, z racji tego, że są po prostu zbyt drogie dla nas i nie możemy sobie na nie pozwolić. Tak czy inaczej notuje się przynajmniej wzrost orientacji odnośnie ochrony środowiska, co daje już bardzo dobre rokowania na przyszłość i przepowiada znaczące zmiany.

Czym palimy w naszych piecach?

Ogólnie zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre materiały opałowe są droższe, niektóre tańsze i wiadomo również, że nie każdy dają nam tyle samo ciepła. Jeśli posiadamy normalne piece bez podajnika to możemy wrzucać tam opał o znacznie większych gabarytach.  W takim wypadku przeważnie najtańszym rozwiązaniem może być ogólnie drewno opałowe. Tutaj powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że proces spalania drewna może być bardzo różny, przykładowo sosna pali się znacznie szybciej i nie daje dużo ciepła ale jest tania, a brzoza pali się dłużej i daje nam wiele więcej ciepła. Tak czy siak dalej zdajemy sobie sprawę z tego, że od drewna opałowego znacznie lepszy jest węgiel, który pali się znacznie dłużej i daje nam jeszcze więcej ciepła. Z węglem jest jeszcze tak, że mamy kilka jego odmian i przeważnie te tańsze, dają tylko dużo popiołu a nie oferują nam odpowiednich efektów. Jeśli nastawiamy się na palenie węglem to wiadomo również, że warto kupić go w odpowiednim momencie. Jeśli będziemy zwlekać do zimy to wiadomo, że spotkamy się z bardzo wysokimi cenami, jednak jeśli kupimy węgiel w czasie lata, to będziemy mogli spotkać się ze znacznie niższą ceną za tonę samego węgla.

Odrobinę nowocześniejsze piece daną nam tego rodzaju udogodnienie, że nie musimy do nich stale podkładać, a jedynie możemy zasypywać taki podajnik, który podaje odpowiednie ilości opału do naszego pieca, tak że opał musimy uzupełniać przykładowo raz na trzy dni czy w przypadku ogrzewania samej wody raz na dwa tygodnie. Jednak w przypadku zastosowania tego rodzaju pieca z podajnikiem musimy mieć na uwadze to, że musimy dostarczać do niego odpowiedni opał. Przede wszystkim musi posiadać on mniejszą granulację i nie mogą to być takie ogromne kawałki jak w przypadku węgla. Idealny jest do tego tak zwany Eko-groszek czy też pelet, które jak wiadomo są dedykowane do tego rodzaju pelet. Wszystko byłoby dla nas bardzo przyjemne, gdyby nie sprawa, że tego rodzaju surowce do ogrzewania naszych mieszkań cały czas drożeją.

Dodaj komentarz